Články členov Klubu 89

2 jun 2022

Ľubomír Feldek - konflikt na Ukrajine

VEĽKÝ BRAT OSLOBODZUJE

Veľký brat sa včera z Kremľa
zas usmieval srdečne:
„Oslobodiť ďalšie mesto
treba bezpodmienečne.“

Veľký brat vraj oslobodí
v tom meste už vzápätí
všetky deti od rodičov
aj rodičov od detí.

Veľký brat, ten veru nikdy
sa v tom Kremli nenudí.
Oslobodí ďalšie mestá
od domov aj od ľudí.

Veľký brat má rád tých menších.
"Radujte sa, národy!
Aj vás prídem oslobodíť
od tej smutnej slobody.".

30 nov 2021

M. Pollák: Spomienka na prof. Lev Bukovského, matematika, človeka Novembra 89

Venované profesorovi Levovi Bukovskému, Fero Guldan a Miro Pollák

Vo veku 82 rokov zomrel významný slovenský matematik, profesor a bývalý rektor Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Lev Bukovský. Počas kariéry sa zameriaval na teóriu množín a matematickú logiku. Je autorom alebo spoluautorom viac ako 50 vedeckých prác.

17 nov 2021

Vyhlásenie členov Klubu 89 k 32. výročiu Novembra 89

Autori sú členmi Klubu 89, TASR

Klub 89 je občianske združenie, ktorého členovia sa hlásia k hodnotám Novembra 1989 a snažia sa o ich šírenie v našej spoločnosti. Medzi jeho členov patria aj viaceré osobnosti, ktoré sa priamo podieľali na historických zmenách pred 32 rokmi. V týchto dňoch nás, žiaľ, opustili dve z nich – výtvarník Miroslav Cipár a publicista Eugen Gindl. Obaja patrili k zakladajúcim členom Koordinačného výboru Verejnosti proti násiliu. Nesmierne sme si ich vážili a nikdy na nich nezabudneme.

16 nov 2021

J. Kotová: Je toto tá demokracia?

Príspevok predsedníčky Klubu 89 J. Kotovej k 17. Novembru (Denník SME)

S blížacim sa 17. novembrom prichádza každoročne čas na zamyslenie sa nad tým, čo nám ostalo z obrovského optimizmu, ktorý nás napĺňal a hrial počas tých chladných novembrových dní v roku 1989. Často si kladieme otázku - Splnili sa nám naše sny?

14 nov 2021
Miroslav Cipár

Spomienka na Miroslava Cipára

Autori sú členmi Klubu 89, fotografia: Juraj Špaček

V roku 1989, dňa 19. novembra sa v predpoludňajších hodinách zišlo v ateliéri u Miroslava Cipára 11 umelcov a napísali spolu rezolúciu, obsahujúcu slová « ... Rozhodne protestujeme proti zvrátenej demonštrácii sily. Protestujeme proti pokryteckej hre na demokraciu... » Tí jedenásti potom obtelefonovali svojich priateľov, tí ďalších priateľov a z ich podnetu sa popoludní v ten istý deň zišlo o 17.00 v Umeleckej besede v Bratislave protestné zhromaždenie za účasti niekoľko sto osôb, na ktorom bolo zvolené koordinačné centrum občianskeho hnutia.

28 marec 2021

S. Szomolányi: Nie, zodpovednosť Matoviča a Sulíka za krízu nie je rovnaká

Komentár našej členky S. Szomolányi (Denník N)

Pripisovanie rovnakého podielu viny obom politikom pripomína istého prodekana, ktorý v novembri ’89 bezbranným študentom tvrdil, že je proti násiliu na oboch stranách.

22 február 2021

S. Szomolányi: naše zatvorené školy a podceňovanie vedomostí a dát spolu súvisia

Rozhovor so Soňou Szomolányi (Denník N)

Čo sa dočítate v článku:
• prečo sa v spôsobe spravovania štátu blížime až k anarchií
• prečo sme pred školami uprednostnili uvoľnenie iných opatrení
• kde má korene naša neúcta k vzdelávaniu či nám budú deti vyčítať raz náš postoj
• ako ovplyvňuje lockdown faktor času
• prečo sa namiesto faktov uchyľujeme k strašeniu či duchovným argumentom
• prečo je dôležitá zmena spôsobu vládnutia

Čítajte viac: https://dennikn.sk/blog/2282114/s-szomolanyi-nase-zatvorene-skoly-a-podcenovanie-vedomosti-a-dat-spolu-suvisia

13 február 2021

Anton Popovič - Odborná verejnosť má byť pri rozhodovaní

Participácie verejnosti je zadefinovaná v zákonoch a nariadeniach Slovenskej republiky, je však v praxi v dostatočnej miere realizovaná?

Aktuálne prebiehajúce debaty o úlohe vedcov a odborníkov pri zvládaní pandémie nútia zamyslieť sa nad podobou a účinnosťou participácie odbornej verejnosti pri správe krajiny.

14 október 2020

Jana Kotová - A kde je cestovný ruch

Cestovný ruch nemá svojho obhajcu v osobe žiadneho člena vlády.

Práve teraz, keď sa pripravuje plán obnovy a rozvoja a vláda predkladá priority na čerpanie prostriedkov z Európskeho fondu obnovy, je na mieste otázka, aké reformy potrebujeme, aby sa vytvorili predpoklady na lepšie fungovanie ekonomiky a dosiahnutie jej trvalo udržateľného rozvoja.

13 október 2020

Ľubomír Feldek - Rozšklbaný škovránok

Väznili aj deti alebo prečo som napísal hru Rozšklbaný škovránok

1

„Len aby neboli tie príbehy jeden ako druhý,“ vyslovuje obavu hrdinka tejto hry Jana. Dramatik jej odpovedá: „Neboj sa, každý je trochu iný. Stačí si porovnať len ten môj s tvojím. Treba ich napísať všetky.“

O päťdesiatych rokoch minulého storočia boli už napísané tisíce strán, no vždy sa ešte dá natrafiť na príbehy, bez ktorých sa možno zaobíde historik, no môžu sa stať námetom divadelnej hry. Najmä ak ich dramatik pozná tak dôverne, ako ja príbeh Jany, ktorú — hoci bola ešte iba dvanásťročná — Štátna bezpečnosť uväznila deň potom ako jej rodičov a väznila ju pol roka, od začiatku decembra 1950 až do konca mája 1951.

28 september 2020

Ľubomír Feldek - UMENIE ŠKANDÁLU

Spýtal sa ma mladý sused, prečo týram svojich nepriateľov: darmo sa vraj hľadajú v mojich knihách. Vravím mu: kniha je posvätná. Malé účty si môžeme vybaviť v krčme, veľké na súde, ale nijaké v knihe. „To tak bývalo za komunizmu!“ zvolal. „Nemuseli ste ovládať umenie škandálu. Pracovala za vás cenzúra.“

7 júl 2020

Vladimír Ondruš: KLUB 89 - 30. výročie demokratických slobodných volieb

Slobodné voľby z 8. a 9. júna 1990 dovŕšili udalosti z Novembra 89. Voliči rozhodli o účasti viacerých politických strán v parlamentoch Československa, bývalá vedúca sila sa ocitla v úzadí.

7 júl 2020

Príspevok člena Klubu 89 JUDr. M. Galandu k pripomenutiu si 30. výročia Ustanovujúcej schôdze SNR

Pred 30 rokmi sa na Slovensku, vtedy ešte ako jednej z republík Českej a Slovenskej federácie konali voľby do slovenského parlamentu - Slovenskej národnej rady (SNR) a do Federálneho zhromaždenia ČSFR.

Voľby sa konali v dňoch 8. a 9. júna 1990. O hlasy voličov sa uchádzalo celkovo 23 strán a hnutí, mimochodom presne toľko ako v roku 1920. Voľby v roku 1990 sa počtom strán diametrálne líšili od volieb za socializmu, keď okrem KSČ kandidovali v oboch republikách len tri „ministrany“ Národného frontu. Do voličských zoznamov na Slovensku bolo zapísaných 3 622 000 voličov, hlasy odovzdalo vyše 3 455 000 voličov (95,39 %), z toho platných bolo 3 377 726 hlasov. Zmenou bolo aj to, že Slovenská republika bola rozdelena na 4 volebné kraje – Východoslovenský, Stredoslovenský, Západoslovenský a Bratislava – a v pomernom volebnom systéme sa o hlasy voličov uchádzali politické subjekty resp. ich volebné koalície.

24 jún 2020

Anton Popovič: Takúto komunikáciu treba už vykázať za dvere

Obsah článku „Keď kultúra kričí viac ako ostatné sektory trpia“ je príkladom, v akej kvalite prebieha u nás diskusia o kultúre a jej postavení v modernej demokratickej spoločnosti.

18 maj 2020

Ľubomír Feldek: O LÁSKE A PAMÄTI V ČASE PANDÉMIE

Fejtón uverejnený v denníku SME v pondelok 18. mája

Svet tlieska zdravotníkom - sú v prvej línii boja proti pandémii. Na rebríčku užitočnosti sú vysoko vojaci aj novinári, policajti aj politici, učitelia aj herci - no kde sme my, literáti? Až dole, celkom zbytoční? Nie je to s nami také zlé - len naša užitočnosť vychádza najavo vždy trochu neskôr. Práve počas čierneho moru obšťastnil Boccaccio celé ľudstvo Dekameronom (a Talianov aj taliančinou). Ani Puškinova "boldinská jeseň" by sa nekonala, nebyť karantény.

09 feb 2020

Ľubomír Feldek: UŽ ABY BOL MAREC

Fejtón uverejnený v SME 9. februára 2020

V našej rodine je to tak, že keď si ja pálim prsty, krotí ma moja žena, a keď ja zleniviem, zrazu si zabojuje ona. Hoci jej vždy, keď ide do Sedmičky, radím, aby nehovorila nijaké mená, a doteraz ma vždy poslúchla, toť minule sa vzbúrila. Vraj to nejde – ulievať sa pred voľbami. A tak pripomenula pánovi Ficovi, že v druhej svetovej vojne nás oslobodzovali nielen Rusi, ale aj Američania, takže jeho úctu si zaslúžia nielen ruské symboly, ale malo by mu prekážať aj fašistické pálenie americkej zástavy. A o pánovi Matovičovi zas povedala, že hoci je to statočný človek, aj on by si mal vziať príklad z Jana Wericha, ktorý sa kedysi priznal, že jeho "ucho se někdy diví, když slyší, co to ta jeho huba povídá."

01 jun 2019

Pred 30 rokmi - píše Ľ. Feldek, člen Klubu 89

Beží rok tridsiateho výročia Nežnej revolúcie, nuž nečudo, že sa mi vynárajú spomienky nielen na november, ale napríklad aj spomienka na konferenciu Slovenských pohľadov, ktorá sa konala v Budmericiach 16. mája 1989 a vystúpil som na nej s textom Na tabuizovanú tému.

19 feb 2019

Spomienka na profesora Miroslava Kusého

Autori sú členmi Klubu 89

Tolerancia, sloboda, porozumenie a spravodlivosť, to boli hodnoty, ktoré uznával a šíril po celý svoj život náš vzácny priateľ, Miro Kusý.

Boli sme spolu v roku 1989 pri zrode demokracie, stretávali sme sa počas dlhých tridsiatich rokov jej obhajoby a rozvíjania, viedli sme spolu diskusie. Bol naším priateľom a človekom, na ktorého sme sa mohli vždy s dôverou obrátiť.

17 feb 2019

Ľ. Feldek: Osirela záhradka Miroslava Kusého

Tridsiateho výročia novembra sa nedožije.

Smutná je správa o smrti Mira Kusého - o to smutnejšia, že sa už nedočkal tridsiateho výročia Nežnej revolúcie, o ktorej príchod sa tak statočne zaslúžil.