Články členov Klubu 89

28 marec 2021

S. Szomolányi: Nie, zodpovednosť Matoviča a Sulíka za krízu nie je rovnaká

Komentár našej členky S. Szomolányi (Denník N)

Pripisovanie rovnakého podielu viny obom politikom pripomína istého prodekana, ktorý v novembri ’89 bezbranným študentom tvrdil, že je proti násiliu na oboch stranách.

22 február 2021

S. Szomolányi: naše zatvorené školy a podceňovanie vedomostí a dát spolu súvisia

Rozhovor so Soňou Szomolányi (Denník N)

Čo sa dočítate v článku:
• prečo sa v spôsobe spravovania štátu blížime až k anarchií
• prečo sme pred školami uprednostnili uvoľnenie iných opatrení
• kde má korene naša neúcta k vzdelávaniu či nám budú deti vyčítať raz náš postoj
• ako ovplyvňuje lockdown faktor času
• prečo sa namiesto faktov uchyľujeme k strašeniu či duchovným argumentom
• prečo je dôležitá zmena spôsobu vládnutia

Čítajte viac: https://dennikn.sk/blog/2282114/s-szomolanyi-nase-zatvorene-skoly-a-podcenovanie-vedomosti-a-dat-spolu-suvisia

13 február 2021

Anton Popovič - Odborná verejnosť má byť pri rozhodovaní

Participácie verejnosti je zadefinovaná v zákonoch a nariadeniach Slovenskej republiky, je však v praxi v dostatočnej miere realizovaná?

Aktuálne prebiehajúce debaty o úlohe vedcov a odborníkov pri zvládaní pandémie nútia zamyslieť sa nad podobou a účinnosťou participácie odbornej verejnosti pri správe krajiny.

14 október 2020

Jana Kotová - A kde je cestovný ruch

Cestovný ruch nemá svojho obhajcu v osobe žiadneho člena vlády.

Práve teraz, keď sa pripravuje plán obnovy a rozvoja a vláda predkladá priority na čerpanie prostriedkov z Európskeho fondu obnovy, je na mieste otázka, aké reformy potrebujeme, aby sa vytvorili predpoklady na lepšie fungovanie ekonomiky a dosiahnutie jej trvalo udržateľného rozvoja.

13 október 2020

Ľubomír Feldek - Rozšklbaný škovránok

Väznili aj deti alebo prečo som napísal hru Rozšklbaný škovránok

1

„Len aby neboli tie príbehy jeden ako druhý,“ vyslovuje obavu hrdinka tejto hry Jana. Dramatik jej odpovedá: „Neboj sa, každý je trochu iný. Stačí si porovnať len ten môj s tvojím. Treba ich napísať všetky.“

O päťdesiatych rokoch minulého storočia boli už napísané tisíce strán, no vždy sa ešte dá natrafiť na príbehy, bez ktorých sa možno zaobíde historik, no môžu sa stať námetom divadelnej hry. Najmä ak ich dramatik pozná tak dôverne, ako ja príbeh Jany, ktorú — hoci bola ešte iba dvanásťročná — Štátna bezpečnosť uväznila deň potom ako jej rodičov a väznila ju pol roka, od začiatku decembra 1950 až do konca mája 1951.

28 september 2020

Ľubomír Feldek - UMENIE ŠKANDÁLU

Spýtal sa ma mladý sused, prečo týram svojich nepriateľov: darmo sa vraj hľadajú v mojich knihách. Vravím mu: kniha je posvätná. Malé účty si môžeme vybaviť v krčme, veľké na súde, ale nijaké v knihe. „To tak bývalo za komunizmu!“ zvolal. „Nemuseli ste ovládať umenie škandálu. Pracovala za vás cenzúra.“

7 júl 2020

Vladimír Ondruš: KLUB 89 - 30. výročie demokratických slobodných volieb

Slobodné voľby z 8. a 9. júna 1990 dovŕšili udalosti z Novembra 89. Voliči rozhodli o účasti viacerých politických strán v parlamentoch Československa, bývalá vedúca sila sa ocitla v úzadí.

7 júl 2020

Príspevok člena Klubu 89 JUDr. M. Galandu k pripomenutiu si 30. výročia Ustanovujúcej schôdze SNR

Pred 30 rokmi sa na Slovensku, vtedy ešte ako jednej z republík Českej a Slovenskej federácie konali voľby do slovenského parlamentu - Slovenskej národnej rady (SNR) a do Federálneho zhromaždenia ČSFR.

Voľby sa konali v dňoch 8. a 9. júna 1990. O hlasy voličov sa uchádzalo celkovo 23 strán a hnutí, mimochodom presne toľko ako v roku 1920. Voľby v roku 1990 sa počtom strán diametrálne líšili od volieb za socializmu, keď okrem KSČ kandidovali v oboch republikách len tri „ministrany“ Národného frontu. Do voličských zoznamov na Slovensku bolo zapísaných 3 622 000 voličov, hlasy odovzdalo vyše 3 455 000 voličov (95,39 %), z toho platných bolo 3 377 726 hlasov. Zmenou bolo aj to, že Slovenská republika bola rozdelena na 4 volebné kraje – Východoslovenský, Stredoslovenský, Západoslovenský a Bratislava – a v pomernom volebnom systéme sa o hlasy voličov uchádzali politické subjekty resp. ich volebné koalície.

24 jún 2020

Anton Popovič: Takúto komunikáciu treba už vykázať za dvere

Obsah článku „Keď kultúra kričí viac ako ostatné sektory trpia“ je príkladom, v akej kvalite prebieha u nás diskusia o kultúre a jej postavení v modernej demokratickej spoločnosti.

18 maj 2020

Ľubomír Feldek: O LÁSKE A PAMÄTI V ČASE PANDÉMIE

Fejtón uverejnený v denníku SME v pondelok 18. mája

Svet tlieska zdravotníkom - sú v prvej línii boja proti pandémii. Na rebríčku užitočnosti sú vysoko vojaci aj novinári, policajti aj politici, učitelia aj herci - no kde sme my, literáti? Až dole, celkom zbytoční? Nie je to s nami také zlé - len naša užitočnosť vychádza najavo vždy trochu neskôr. Práve počas čierneho moru obšťastnil Boccaccio celé ľudstvo Dekameronom (a Talianov aj taliančinou). Ani Puškinova "boldinská jeseň" by sa nekonala, nebyť karantény.

09 feb 2020

Ľubomír Feldek: UŽ ABY BOL MAREC

Fejtón uverejnený v SME 9. februára 2020

V našej rodine je to tak, že keď si ja pálim prsty, krotí ma moja žena, a keď ja zleniviem, zrazu si zabojuje ona. Hoci jej vždy, keď ide do Sedmičky, radím, aby nehovorila nijaké mená, a doteraz ma vždy poslúchla, toť minule sa vzbúrila. Vraj to nejde – ulievať sa pred voľbami. A tak pripomenula pánovi Ficovi, že v druhej svetovej vojne nás oslobodzovali nielen Rusi, ale aj Američania, takže jeho úctu si zaslúžia nielen ruské symboly, ale malo by mu prekážať aj fašistické pálenie americkej zástavy. A o pánovi Matovičovi zas povedala, že hoci je to statočný človek, aj on by si mal vziať príklad z Jana Wericha, ktorý sa kedysi priznal, že jeho "ucho se někdy diví, když slyší, co to ta jeho huba povídá."

01 jun 2019

Pred 30 rokmi - píše Ľ. Feldek, člen Klubu 89

Beží rok tridsiateho výročia Nežnej revolúcie, nuž nečudo, že sa mi vynárajú spomienky nielen na november, ale napríklad aj spomienka na konferenciu Slovenských pohľadov, ktorá sa konala v Budmericiach 16. mája 1989 a vystúpil som na nej s textom Na tabuizovanú tému.

19 feb 2019

Spomienka na profesora Miroslava Kusého

Autori sú členmi Klubu 89

Tolerancia, sloboda, porozumenie a spravodlivosť, to boli hodnoty, ktoré uznával a šíril po celý svoj život náš vzácny priateľ, Miro Kusý.

Boli sme spolu v roku 1989 pri zrode demokracie, stretávali sme sa počas dlhých tridsiatich rokov jej obhajoby a rozvíjania, viedli sme spolu diskusie. Bol naším priateľom a človekom, na ktorého sme sa mohli vždy s dôverou obrátiť.

17 feb 2019

Ľ. Feldek: Osirela záhradka Miroslava Kusého

Tridsiateho výročia novembra sa nedožije.

Smutná je správa o smrti Mira Kusého - o to smutnejšia, že sa už nedočkal tridsiateho výročia Nežnej revolúcie, o ktorej príchod sa tak statočne zaslúžil.